Informacja dla uczni闚 i rodzic闚
  • Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowi您kowym, co oznacza, 瞠 ka盥y ucze musi do niego przyst徙i, aby uko鎍zy szko喚. Nie jest okre郵ony minimalny wynik, jaki ucze powinien uzyska, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie mo積a nie zda.
  • Zast瘼uje egzamin wst瘼ny do szkó ponadpodstawowych, które wykorzystuj wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, je瞠li liczba kandydatów jest wi瘯sza ni liczba wolnych miejsc w danej szkole.
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach: gównym - w maju i dodatkowym - w czerwcu. Do egzaminu w terminie dodatkowym przyst瘼uje ucze, który nie przyst徙i do egzaminu w terminie gównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
  • W latach 2019–2021 ósmoklasista przyst瘼uje do egzaminu z trzech przedmiotów obowi您kowych, tj.: j瞛yka polskiego, matematyki i j瞛yka obcego nowo篡tnego.
  • Od roku 2022 ósmoklasista przyst瘼uje do egzaminu z czterech przedmiotów obowi您kowych, tj.:
  1. j瞛yka polskiego
  2. matematyki
  3. j瞛yka obcego nowo篡tnego
  4. jednego przedmiotu do wyboru spo鈔ód przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
  • Ósmoklasista przyst瘼uje do egzaminu z jednego z nast瘼uj帷ych j瞛yków obcych nowo篡tnych: angielskiego, francuskiego, hiszpa雟kiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukrai雟kiego lub w這skiego. Ucze mo瞠 wybra tylko ten j瞛yk, którego uczy si w szkole w ramach obowi您kowych zaj耩 edukacyjnych.
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
  1. pierwszego dnia - egzamin z j瞛yka polskiego, który trwa 120 minut
  2. drugiego dnia - egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. trzeciego dnia - egzamin z j瞛yka obcego nowo篡tnego, a od roku 2022 równie egzamin z przedmiotu do wyboru, z których ka盥y trwa po 90 minut.
  • Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów mo瞠 by wyd逝穎ny w przypadku uczniów, którym przys逝guje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu.
  • Podczas egzaminu z ka盥ego przedmiotu ka盥y zdaj帷y siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mog znajdowa si wy陰cznie arkusze egzaminacyjne, materia造 i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz - w przypadku uczniów chorych lub niepe軟osprawnych - leki i inne pomoce konieczne ze wzgl璠u na chorob lub niepe軟osprawno嗆.
  • Do sali egzaminacyjnej nie mo積a wnosi 瘸dnych urz康ze telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzysta z nich w tej sali.
  • W czasie egzaminu zdaj帷y mog opuszcza sal egzaminacyjn w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodnicz帷ego zespo逝 nadzoruj帷ego i po zapewnieniu warunków wykluczaj帷ych mo磧iwo嗆 kontaktowania si z innymi osobami, poza osobami udzielaj帷ymi pomocy medycznej.
  • Cz這nkowie zespo逝 nadzoruj帷ego nie mog udziela zdaj帷ym wyja郾ie dotycz帷ych zada egzaminacyjnych. Nie mog równie w 瘸den sposób komentowa zada egzaminacyjnych.
  • Szczegó這wy opis przebiegu egzaminu ósmoklasisty znajduje si w „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty”, publikowanej corocznie (do 10 wrze郾ia) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE. Szczegó造 dotycz帷e pracy z arkuszem egzaminacyjnym z poszczególnych przedmiotów okre郵a ka盥orazowo informacja zawarta na stronie tytu這wej arkusza egzaminacyjnego.
  • Uczniowie ze specyficznymi trudno軼iami w uczeniu si, w tym: dysleksj, dysgrafi, dysortografi, dyskalkuli (na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej) przyst瘼uj do egzaminu w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
  • Przed逝瞠nie czasu pisania egzaminu:

*z j瞛yka polskiego – nie wi璚ej ni o 60 minut

*z matematyki – nie wi璚ej ni o 50 minut